Vairums Šarolē šķirnes audzētāju jau ir saskārušies ar dubultās muskulatūras gēna mutāciju – vai nu teorētiski, vai arī tīri praktiski, jo viņi paši uzrauga šo mutāciju savā ganāmpulkā.
Gēnā, kura mutācijas izraisa dubultu muskulatūru, ir salīdzinoši daudz šo mutāciju, tās ir izmaiņas DNS līmenī un bieži ir raksturīgas šķirnei.
Niger PP – Mh/+ heteroigots Q204X mutācijai
Dubultā muskulatūra Šarolē šķirnē
Divkāršo vai dubulto muskulatūru dažreiz sauc arī par muskuļu hipertrofiju (muskuļu apjoma pārmērīga palielināšanās) – liellopiem raksturīga ļoti izteikta krūškurvja un iegurņa muskulatūra. Tipisks dubultās muskulatūras pārstāvis ir atrodams Beļģijas zilajā un baltajā šķirnē.
Ja runājam par liellopu dubulto muskulatūru, vispirms jāmin miostatīna gēns (MSTN) un tā produkts – miostatīna proteīns.
Šis proteīns organismā tiek ražots muskuļu audos, un tā galvenais uzdevums ir muskuļu augšanas regulēšana.
Taču, ja gēns ir mutēts, tas ir, bojāts, un netiek ražots “pareizais” proteīns, tad notiek pārmērīga muskuļu šūnu savairošanās un dubultās muskulatūras veidošanās.
Dubultā muskulatūra pilnībā izpaužas homozigotiem indivīdiem, kuru genotipā ir 2 mutācijas alēles – mh/mh. Heterozigotus parasti dēvē par mh/+, kur mh apzīmē mutācijas alēli, + parasto alēli.
Beļģijas zilajā un baltajā šķirnē lielākā daļa populācijas ir homozigotas mutācijas alēles nēsātāji.
Kādas ir dubultās muskulatūras priekšrocības un trūkumi?
Kā norāda nosaukums, dubultā muskulatūra sniedz priekšrocības, īpaši gaļas ražošanas jomā:
- Lielāku muskuļu pieaugumu, vairāk kā 20-40%;
- Smalkāku skeletu un līdz ar to lielāku gaļas produkciju, tostarp vērtīgāko daļu;
- Labāku SEUROP klasifikāciju;
- Mazāku tauku saturu (intramuskulāro un zemādas);
- Lielisku barības vielu pārveidi.
No otras puses, tas rada arī audzētājiem:
- Īpaši smagas dzemdības mātei viņas dzemdību ceļu dēļ, gan ievērojami muskuļotu teļu dēļ;
- Lielāku teļu dzimšanas svaru;
- Ķeizargriezienus dzemdībās;
- Dzīvnieku paaugstinātu jutību pret vides apstākļiem.
Kādas ir dubultās muskulatūras priekšrocības un trūkumi tīršķirnes audzēšanā?
Homozigotajā genotipā (mh/mh) dubultā muskulatūra nav vēlama, galvenokārt iepriekš minēto smago atnešanos dēļ. Šarolē šķirnes dzīvniekiem, kur tos audzē vieglām dzemdībām, ilgtermiņā šis gēns ir diezgan neproduktīvs.
Tomēr mh/+ heterozigotajā genotipā tas var radīt:
- Gaļas produktivitātes uzlabošanos;
- Labāku barības vielu pārveidi;
- Lielāku gaļas produkciju.
Tomēr šajā gadījumā ir jāzina dzīvnieka dubultās muskulatūras genotips, kā redzams tabulā, ar 2 heterozigotiem vecākiem (mh/+) mums ir 25% iespēja iegūt teļu ar homozigotu (mh/mh) dubultās muskulatūras gēnu.
Šajā gadījumā pastāv 25% iespēja, ka piedzims pēcnācējs ar dubultu muskulatūru (mh/mh), 25% iespēja, ka teļš būs bez mutācijas (+/+) un 50% iespēja piedzimt heterozigotam (mh/+).
Pat Šarolē šķirnei ir vairākas mutācijas, visvairāk novērotā ir homozigota Q204X. Šīs mutācijas nesējam ir klasiskais dubultās muskulatūras fenotips, kā to zina lielākā daļa audzētāju – izteikta muguras muskulatūra, smalks skelets, bet līdz ar to problēmas ar atnešanos un piena ražošanu. Tāpēc homozigoti indivīdi ar šo mutāciju nav vēlami krustojumu un tīršķirnes audzēšanā.
Tomēr pēdējā laikā ir sākusies diskusija par citu Šarolē šķirnes mutāciju – F94L . Ilgu laiku šī mutācija tika uzskatīta par specifisku limuzīnu šķirnei, tā netika konstatēta šarolē un tāpēc netika veikti pētījumi, kas apstiprinātu vai atspēkotu ziņoto pozitīvo efektu, kas novērots limuzīnu šķirnē. .
Paredzētais pētījums tika veikts Francijā – kopā 54 691 dzīvnieki . Tātad, apkoposim tā rezultātus un salīdzināsim atsevišķas mutācijas:
Moscato – mh/mh homozigota Q204X dubultā muskuļa gēna nēsātājs
Q204X
- Gēnu Francijā sauc par “culard”, mutācijas alēli sauc par Mh;
- 18% dzīvnieku bija šīs mutācijas nēsātāji;
- +/+ dzīvnieks bez mutācijas;
- Mh/+ Heterozigots dzīvnieks;
- Mh/Mh Homozigots dzīvnieks
Nolimit – F/F homozigota F94L dubultā muskuļa gēna nēsātājs
F94L
- Gēns ir apzīmēts kā Mh BEEF, mutācijas alēle ir apzīmēta kā F;
- 13% dzīvnieku bija šīs mutācijas nēsātāji;
- +/+ dzīvnieks bez mutācijas
- F/+ Heterozigots dzīvnieks;
- F/F Homozigots dzīvnieks.
Ietekme uz skeleta attīstību, muskulatūru un gaļas kvalitāti
Nesātāja mutācijas ietekme dubultā muskuļa gēnā (F/+, Mh/+) salīdzinājumā ar dzīvnieku bez mutācijas (+/+)
Ietekme uz dzemdību gaitu
Mutācijas ietekme dubultā muskuļa gēnā (F/+, Mh/+) salīdzinājumā ar dzīvnieku bez mutācijas (+/+)
- Q204X mutācijas un/vai F94L mutācijas klātbūtne heterozigotajā genotipā neietekmēja citas novērotās īpašības, piemēram, mātes kvalitāti, augšanu un mirstību.
- Q204X mutācijas ietekme ir divreiz spēcīgāka nekā F94L mutācijas ietekme. Tikai dzīvniekiem ar F/F genotipu ir salīdzināmi rezultāti ar klasisko Q204X mutāciju (Mh/+).
- Iedarbība vairojas, ja dzīvnieks ir heterozigots abās mutācijās (MH/+ un vienlaikus F/+), kas ir ļoti interesanti īpaši nobarošanai piemērotiem dzīvniekiem.
Visbeidzot, tāpat kā jebkuras jaunas mutācijas gadījumā, kas galu galā varētu tikt iekļauta pārošanās plānā, vispirms ir jāizpēta visas tās sekas un šādu buļļu izmantošanai jāpieiet informētā, apzinātā un atbildīgā veidā.
Plašākai informācijai, GENES DIFFUSION katalogā katram bullim atradīsiet ne tikai genotipu Q204X (+/+, Mh/+) mutācijai, bet arī F94L (+/+, F /+, F/F) .